Bio

Spinache, Album, Foto, Monika Kmita

Paweł „Spinache” Grabowski łączy wieloletnie doświadczenie ze świeżym spojrzeniem na muzykę. Jako kompozytor, producent, wokalista i autor tekstów doskonali warsztat już od połowy lat 90. Niegdyś związany mocno ze sceną hiphopową – tworzył w kolektywach Thinkadelic, Obóz TA oraz Red & Spinache. Od kilku lat poszukuje nowych brzmień jako solowy twórca. W czerwcu 2017 ukazał się jego nowy album „REALITY”.

Koncertowe show Spinache’a to pełna energii fuzja gatunków. Do niczego nie zmusza, niczego nie odrzuca, jednoczy ludzi otwartych na nowe doznania muzyczne. Poprzez sceniczną elegancję, szlachetność i charyzmę wokalista szybko znajduje wspólny język ze słuchaczami szukającymi jakości. Materiał koncertowy wzbogacony jest o efektowne wizualizacje, które nawiązują do wizerunku artysty.

front

Spinache, właściwie Paweł Grabowski – kompozytor, raper, wokalista, producent muzyczny.
Na scenie od 1985 roku. W 1992 roku rozpoczął tworzenie autorskich kompozycji. W 1995 roku założył swój pierwszy zespół o nazwie „No Name”, zespół został rozwiązany po kilku miesiącach prób.
29 sierpnia 1995 zorganizował swoje pierwsze muzyczne wydarzenie w undergroundowym łódzkim klubie Dread Studio, na którym zagrał poruszając się w estetyce jungle/drum’n’bass.
Jest współzałożycielem formacji Thinkadelic, która w 1996 roku nagrała swój pierwszy materiał demo.
Materiał nagrany z Bartłomiejem Serafińskim i Pawłem Serafińskim został wydany nakładem niezależnego wydawnictwa, a utwory zespołu grano w wielu lokalnych radiostacjach na terenie całego kraju.

W kwietniu 1997 roku występował na Rap Day’97 przed pionierskim zespołem Run-D.M.C.. W czerwcu Spinache został zaproszony przez Michała Urbaniaka do gościnnego występu z formacją Urbanator na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi. W tym samym roku uczestniczył w nagraniach albumu „Złość” Krystyny Prońko oraz w koncertach promujących album.

20 lutego 1998 roku podpisał kontrakt z wytwórnią Pomaton EMI, która wydała pierwszy album Thinkadelic pt. „Lek”. Utworami promującymi wydawnictwo były „Wyżej i wyżej”, „Zdobycz” i własna interpretacja ponadczasowego utworu Krystyny Prońko „Jesteś lekiem na całe zło”. Na albumie gościnnie pojawili się: Krystyna Prońko, Reni Jusis, Kaliber 44 i P’AM. Thinkadelic, jako jedyny zespół hip-hopowy, był gościem legendarnego programu Wojciecha Manna i Krzysztofa Materny MDM, a klip do „Wyżej i Wyżej” był pierwszym polskim klipem emitowanym na antenie (wtedy tylko niemieckiej) stacji telewizyjnej VIVA.
W tym samym roku artysta został studentem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi u prof. Włodzimierza Zalewskiego.
W marcu 1999 roku album „Lek” otrzymał nominację do nagrody Fryderyk w kategorii „Album Roku – Hip-Hop”.

Po debiutanckim albumie Thinkadelic, Spinache rozpoczął budowę kolejnego projektu muzycznego. Pierwszy skład oraz nazwa powstały w 1997 roku, ale dopiero w 1999 roku Spinache zebrał grupę artystów związanych z Thinkadelic (m.in. O.S.T.R., Red, P’AM) i powołał do życia formację Obóz TA.
W czerwcu 2000 roku podpisał umowę z wydawnictwem Camey Music, które wydało pierwszy album zespołu pt. „Obóz TA”. Do gościnnego udziału w nagraniach Spinache zaprosił obiecujących artystów hip-hopowych z Łodzi m.in. Enter (NTK), Mejsal (NTK/DFA), czy UpStars w singlowym „Dla publiki szerszej”.

16 września 2000, nakładem Pomaton EMI, ukazał się drugi album zespołu Thinkadelic „Obiecana ziemia”. Album promowany był singlami „Zarobię trochę/Ramię w ramię”, „To jest dla Was” i najbardziej znany „Pokaż się”. W marcu 2001 roku album „Obiecana ziemia” otrzymał nominację do nagrody Fryderyk
w kategorii „Album Roku – Hip-Hop”.

Od 2001 roku występował z „Not Necessary Band” interpretując fragment twórczości Zygmunta Koniecznego (projekt powstał w Łodzi, lecz już jego trzecie wykonanie odbyło się w „Piwnicy pod Baranami” w Krakowie). Brał udział w wielu offowych wydarzeniach i działaniach muzycznych np. koncert „Youth Rock Symphony Orchestra” w Filharmonii Łódzkiej, multimedialne projekty realizowane w legendarnym Formu Fabricum. Zrealizował nagrania materiału muzycznego autorstwa Piotra Grabowskiego do pierwowzoru wydarzenia teatralnego pt.„Litania”.
W październiku ukazał się debiutancki album O.S.T.R.-a „Masz to jak w banku”, na którym znalazły się trzy utwory wyprodukowane przez Spinache – „Kiedy”, „Z…” i „Widzisz błąd”.

W lutym 2002 Spinache podpisał umowę z wytwórnią Koch/Gigant i wydał w niej swój pierwszy solowy album „Za wcześnie”. Na płycie gościnnie udzielili się m.in: O.S.T.R., Czizz, Red, Magda Polańska i Joanna Maksymowicz.
W 2002 roku Spinache zarejestrował pierwsze nagranie z projektem Eudezet Allstars, utwór “O pięciu takich Co…” ukazał się na limitowanym, czerwonym winylu “JuNouMi Records EP Vol. 1”. Wspólnie z Maciejem Orłosiem i zespołem Fenomen wystąpił gościnnie w utworze „Sram na media” z trzeciego albumu O.S.T.R.-a pt.“Tabasko”.

W kwietniu 2003 Stan Michalak zaprosił artystę do włączenia się w projekt „In The Open”, w skład którego weszli również Ghasem Batamuntu, Patrick Farrant i Kenny Martin. Współpraca zaowocowała szeregiem koncertów w klubach i na festiwalach jazzowych (m.in. Ostrowski „Jazz w Muzeum”, Siedlecki „Jazz Standards Festival” czy „Świdnickie Noce Jazzowe”).

W 2004 Spinache zarejestrował materiał na drugi album formacji Obóz TA. Płyta o tytule „Obó2 TA” została wydana nakładem wydawnictwa Fonografika i promowana była singlami „Na zawsze”,„Kości rzucone 4” i „Miłość do hip-hopu 2”.

W 2005 roku podpisał kontrakt z wytwórnią Universal Music Polska i wydał w niej pierwszy album duetu Red & Spinache. Album „7 Rano” ukazał się 9-tego maja, promowany był singlami „Uwierz mi” z gościnnym udziałem saksofonisty Kuby Raczyńskiego, „Wczoraj” z partią wokalną wykonaną przez Marka Dulewicza z formacji Bakflip i Łukasza Lacha z zespołu L.Stadt. i „Kochać” z gościnnym udziałem Moniki Kuszyńskiej z Varius Manx.

W połowie 2006 ukazał się pierwszy singiel promujący drugą płytę duetu Red & Spinache o tytule „Poznać twoją matkie”. Równoległa aktywność artysty to stworzenie muzyki do utworu „Wolne Myśli” z albumu Molesta Ewenement „Nigdy nie mów nigdy” i gościnny udział na singlu formacji Familia H.P., dla którego wyprodukował muzykę do utworu „4 Żywioły”.

Na początku 2007 roku Spinache zakończył prace nad drugim albumem duetu Red & Spinache.
Album „8 Rano” miał swoją premierę w lutym, płyta została wydana przez wydawnictwo My Music i promowana była singlami „Poznać twoją matkie” i „International Love” z gościnnym udziałem J-Ro (członka legendarnej grupy Tha Alkaholiks z Los Angeles) i Łukasza Lacha z zespołu L.Stadt.

W czerwcu 2008 ukazało się wideo do solowego utworu Spinache p.t. „Bezwarunkowo Oddany”.
We wrześniu ukazał się utwór „Biegnij”, promujący trzecią płytę duetu Red & Spinache.

W pierwszej połowie 2009 roku artysta podjął decyzję o rozwiązaniu duetu Red & Spinache.
W czerwcu ukazał się album grupy Ortega Cartel „Lavorama”, na której Spinache udzielił się gościnnie w utworze „Ciągle tu jestem”. Stworzył muzykę do utworu „Wybieram spokój” z albumu „Life After Deaf” Pjusa, płyta ukazała się 5-tego grudnia 2009.

W czerwcu 2010 ukazał się klip do utworu „Muzyka i Ja”, w którym Spinache wyprodukował muzykę i udzielił się wokalnie. Utwór promował album Aes’a „Pozycja Obowiązkowa”.
Od początku 2010 roku Spinache pracował nad beatboxowym albumem Art of Beatbox „ARTcore”.

W kwietniu 2011 odbył się pierwszy koncert Lavoholics, międzykontynentalnego projektu muzycznego stworzonego przez Spinache, będącego kontynuacją spotkania na albumie “Lavorama” Ortega Cartel. Jedyny koncert Lavoholics w pełnym składzie zorganizowany był w grudniu 2011, w klubie Palladium, bilety wyprzedano na tydzień przed wydarzeniem. Spinache, Proceente, Frank Nino, Piter Pits, Reno, Mielzky i Patr00 nagrali w ramach projektu utwory “Nie ma emocji nie ma rapu” (2011) i “Livin’ my Life” (2012).
Wyprodukował i udzielił się gościnne w utworze “Adrenalina” zapowiadającym album Familia HP “Misja” oraz film „Killing The Streets 2″.

W 2012 roku wystąpił gościnnie w utworze “Podróż” z albumu “10” duetu Temzki & Roux Spana.
Udzielił się w utworze “Każdy” formacji Tubas Składowski oraz wspólnie z Wdową i Marysią Zatorską w utworze Aes’a “Robię swoje”.
Spinache przygotował remix utworu Rasmentalism „Podeszwy”, który ukazał się na „Dobra muzyka ładne życie DELUXE” w styczniu 2013.
W maju odbyła się premiera pierwszego singla zapowiadającego solowy album Spinache pt. “Podpalamy Noc”, w teledysku udział wzięła fotomodelka Natalia Siwiec.
W sierpniu ukazała się interpretacja utworu „Szukam wiatru”, która została przygotowana przez Spinache dla zespołu Mimi Manú.
We wrześniu 2013 reinterpretacja utworu „Ja Jadę” pochodzącego z albumu „Lek”, stworzona dla projektu „Niewidzialna Nerka”, ukazała się na specjalnej reedycji tej kompilacji.
Spinache wystąpił gościnnie w utworze Rasmentalism „Gdzie jest M?” z albumu „Za młodzi na Heroda”, album ukazał się w grudniu 2013.

26 marca 2014 odbyła się premiera singla „Piję życie do dna”, główną rolę u boku artysty zagrała aktorka Katarzyna Glinka. W teledysku wystąpiła również Anna YouYa Jujka.
17 maja 2014 ukazał się drugi solowy album w karierze artysty. Płyta „Spinache” została wydana przez wydawnictwo UrbanRec, na albumie gościnnie wystąpili: Ortega Cartel, Frank Nino, Proceente, DJ Flip, Monika „Mimi” Wydrzyńska, Marek Dulewicz, Kamil „Oefi” Komendecki i Olga Czyżykiewicz.
13 października premierę miało wideo do utworu „Ma tak być”.
W teledysku wystąpił Dawid „Dudi Rock” Adamczyk.
1 grudnia odbyła się premiera singla „Cykl”. Główną rolę obok artysty zagrała blogerka modowa Julia „Maffashion” Kuczyńska.
W styczniu 2015 Spinache otrzymał dwie nominacje do nagród muzycznych Sztos 2014.
Artysta został nominowany w kategorii producent roku, płyta „Spinache” została nominowana w kategorii album roku.
30 marca swoją premierę miał teledysk do singla „Jak roluję”.

W czerwcu 2016 ukazał się klip do utworu „Goldie”, pierwszego singla zapowiadającego nową płytę Spinache. Do współpracy przy utworze Spinache zaprosił Stana Michalaka – cenionego basistę i stypendystę Alban Berg Fundation w Wiedniu – związanego przez wiele lat z artystyczną sceną Berlina. W video udział wzięła Joanna Ujunwa Ukagba oraz Agata Biernat.

W listopadzie 2016 premierę miał wyprodukowany przez patr00 singiel „Parrot”.

22 maja 2017 ukazał się klip do utworu „W szoku”. W klipie do utworu wystąpiła Kamila Kamińska.

21 czerwca 2017 podbyła się premiera nowego albumu artysty „REALITY”.
Dziesięć rapowych utworów, skomponowanych i wyprodukowanych przez Spinache oraz patr00 (Ortega Cartel/Lavoholics).
Spinache zaprosił do współpracy nad albumem Stana Michalaka. Na płycie gościnnie pojawia się też Abel, Gedz i Wuzet.